Dotacje unijne na innowacje – sposób na rozwój firmy?

Czy można uzyskać jakieś środki na rozruszanie działalności gospodarczej? Czy istnieją możliwości łatwego i łagodniejszego startu dla przedsiębiorców, którzy chcieliby coś zrobić wartościowego, ale nie mają zwyczajnie możliwości? Odpowiedź jest bardzo prosta: Jak najbardziej! Pozyskanie potrzebnych środków finansowych nie jest niczym trudnym – szczególnie, gdy istnieją rozbudowane programy socjalne dla początkujących przedsiębiorców.

Inwestycje w biznes – nie zawsze prosta rzecz

Wielu początkujących i młodych przedsiębiorców z bardzo dobrymi pomysłami nie dysponuje odpowiednimi środkami finansowymi, które są niezbędne dla startu przedsiębiorstwa. Często ponieść trzeba liczne koszty związane np. z:

• Wynajęciem lokalu,
• Opłaceniem mediów, czynszu, wywozu śmieci,
• Dostarczaniem materiałów,
• Specjalistycznym sprzętem,
• Szkoleniami i certyfikatami,
• Pozwoleniami administracyjnymi.

Wiele z tych rzeczy generuje olbrzymie koszty, które to na starcie powodują zniechęcenie wśród początkujących adeptów biznesu. Nie musi tak jednak być! Wystarczy zdecydować się na proste i efektywne metody w zakresie finansowania przedsiębiorstwa.

Kredyt, dotacja, a może preferencyjna, bezzwrotna pożyczka?

Obecnie w dobie niskich stóp procentowych, uzyskanie kredytu np. inwestycyjnego nie powinno być szczególnie trudne – zwłaszcza gdy kosztorys oraz biznesplan jest bardzo rozsądny. Kredyt jest obecnie niedrogą formą finasowania startu przedsiębiorstwa. Ludziom młodym lub będącym dopiero co na starcie z perspektywą większych pieniędzy może być jednak bardzo trudno – szczególnie gdy planuje się uruchomić firmę budowlaną, transportową lub też handlową. Dodatkowo nie możemy mieć pewności co do tego, jak zachowają się stopy procentowe w przyszłości.

Jak jeszcze finansować rozwój firmy?

Wiele firm może mieć dostęp do celowych dotacji na rozwój własnego biznesu – szczególnie w programach rozwijania innowacyjności lub Europejskiego Funduszu Społecznego. Dotacje są dostępne w bardzo atrakcyjnych wysokościach świadczeń oraz pozwalają na nieskrępowane zakupy w ramach inwestycji na swoją firmę.

Niektóre urzędy pracy oraz samorządy oferują również preferencyjne warunki kredytowania świadczeń finansowych, często bez oprocentowania.

Leave a Comment