Dlaczego jod jest tak ważny dla organizmu?

Jod jest jednym z pierwiastków niezbędnych do tego, by organizm mógł prawidłowo funkcjonować. Największe jego stężenie znajduje się w powietrzu na terenach morskich oraz w glebie. Jod można znaleźć także w niektórych produtkach spożywczych, jednak w pewnych okolicznościach zachodzi zasadność suplementacji codziennej diety tym pierwiastkiem.

Jaki wpływ na zdrowie ma jod?

Jod jest bardzo ważnym dla organizmu pierwiastkiem, który wspomaga jego prawidłowe funkcjonowanie. Przede wszystkim istotną funkcję pełni przy tarczycy, wpływając na syntezę jej hormonów odpowiedzialnych za regulację metabolizmu człowieka. Niedobór jodu w organizmie, szczególnie gdy trwa przez dłuższy czas, może doprowadzić do niedoczynności tarczycy.

Jod jest również istotnym pierwiastkiem dla rozwoju płodu i dziecka w okresie dorastania. To właśnie jego odpowiednie stężenie w organizmie ma wpływ na to, czy narządy, ograny i tkanki wykształcą się w sposób prawidłowy. Warto jednak pamiętać, że zapotrzebowanie na jod jest zmienne i zależne przede wszystkim od grupy wiekowej.
Dlaczego jeszcze należy dbać o prawidłową zawartość jodu w organizmie? Między innymi ze względu na to, że jest on pomocny w utrzymaniu dobrej wydajności układu nerwowego oraz funkcji kognitywnych (np. koncentracja, skupienie uwagi, kojarzenie, faktów, koordynacja procesów).

Szczególnie kobiety w ciąży muszą uważać na przyjmowanie odpowiedniej ilości jodu, aby płód miał możliwość rozwijać się prawidłowo. Wszelkie niedobory mogą prowadzić nie tylko do wad rozwojowych, ale i poronienia. U dzieci niedostatek jodu może przyczyniać się do występowania mutyzmu głuchego, spastyczności ruchowej, może również dojść do zahamowania wzrostu i opóźnionego dojrzewania płciowego.
Jod jest pierwiastkiem wspierających również metabolizm energetyczny, pośrednio przyczynia się do uzyskania pożądanych efektów odchudzania.

Objawy i skutki niedoboru jodu

Skutki niedoboru jodu mogą być naprawdę poważne. Taka sytuacja przede wszystkim niekorzystnie wpływa na wzrost i rozwój młodego organizmu, jest również jednym z najczęstszych powodów występowania niepełnosprawności intelektualnej na świecie. Szczególnie w okresie niemowlęcym i w czasie ciąży niedobór jodu może spowodować w organizmie nieodwracalne szkody.

Suplementacja diety jodem powinna przebiegać pod kontrolą lekarza i zgodnie z jego wytycznymi. Najlepszym produktem do stosowania będzie naturalny jod w kroplach, w sposób skuteczny i bezpieczny uzupełniający braki w organizmie jednego z ważniejszych pierwiastków.

Leave a Comment