Czy suplementy wpływają na jakość treningu siłowego?

Istnieje kilka różnych sposobów na poprawienie swojej sprawności fizycznej czy zwiększenie wydajności organizmu. Najbardziej oczywistym i popularnym są treningi siłowe, które zwykle przeprowadza się pod okiem doświadczonego trenera personalnego. Jednak nawet zwykły trening może okazać się jeszcze bardziej efektywny, jeśli będzie wspomagany odpowiednimi suplementami diety. Pod tym pojęciem rozumie się najczęściej bardzo szerokie spectrum środków, począwszy od witamin i minerałów uzupełniających niedobory w organizmie, a kończąc na odżywkach białkowych.

Nie ma jednak wątpliwości, że suplementy diety dla sportowców, czyli profesjonalne mieszanki różnych preparatów o odpowiednio dobranym stężeniu, mogą mieć znaczący wpływ na każdy trening siłowy

Ich oddziaływanie na organizm jest różne: zazwyczaj zwiększają wytrzymałość, wspomagają układ oddechowy, przyśpieszają spalanie tłuszczu i pomagają w szybkiej budowie tkanki mięśniowej. Bardzo cennym działaniem wykazują się zwłaszcza odżywki białkowe oraz aminokwasy, które biorą czynny udział w procesie regeneracji mięśni po treningach. Dzięki regularnemu ich stosowaniu ciało szybciej wraca do pełnej formy, a sportowiec o wiele krócej odczuwa zmęczenie nawet po bardzo ciężkim i wymagającym treningu. Sportowcy chętnie sięgają też po tak zwane przedtreningówki, czyli witaminy i suplementy diety wspomagające organizm przed samym treningiem i przygotowujące go do większego wysiłku.

Ich celem jest przede wszystkim poprawa koncentracji u sportowca, ale i dostarczenie większej dawki energii niezbędnej do wykonywania ćwiczeń

Mimo pozytywnego działania suplementów diety na organizm ćwiczącej osoby oraz bezpieczeństwo ich stosowania, powinny być bezwarunkowo zażywane zgodnie z zaleceniami producenta. Jeśli pierwszy raz sięga się po jakiś suplement, warto skonsultować to na przykład z trenerem, specjalistą żywienia czy nawet lekarzem. Ostatnia konsultacja jest wręcz niezbędna, jeśli ma się tendencję do zachowań alergicznych lub przewlekle choruje i zażywa leki, które mogą wejść w interakcję z suplementami.

Leave a Comment