2 sprawdzone sposoby na poprawę Twojej oceny kredytowej

Twoja ocena kredytowa jest bardzo ważnym czynnikiem przy ubieganiu się o kredyt. Im lepszy wynik, tym większe prawdopodobieństwo, że zakwalifikujesz się do kredytu lub pożyczki w najkorzystniejszych warunkach. Jeśli Twoja historia kredytowa nie jest zbyt dobra, powinieneś postarać się ją poprawić. Poprawa Twojej oceny kredytowej wymaga czasu, ale im wcześniej zaczniesz, tym szybciej Twoja ocena kredytowa wzrośnie. Możesz poprawić swoje wyniki, podejmując kilka kroków. Oto niektóre z nich.

Płać rachunki na czas

Kiedy pożyczkodawcy przeglądają Twój raport kredytowy i proszą o ocenę kredytową, są bardzo zainteresowani tym, jak rzetelnie opłacasz rachunki. Możesz pozytywnie wpłynąć na ten współczynnik zdolności kredytowej, płacąc wszystkie rachunki na czas. Płacenie z opóźnieniem może negatywnie wpłynąć na ocenę kredytową. Chcąc poprawić swoją zdolność kredytową, będziesz musiał spłacać wszystkie rachunki na czas – nie tylko rachunki z karty kredytowej lub pożyczki, ale także kredyty samochodowe lub kredyty studenckie, czynsz, media, rachunek telefoniczny i tak dalej. Dobrym pomysłem jest również skorzystanie z dostępnych zasobów i narzędzi, takich jak płatności automatyczne lub przypomnienia z kalendarza, aby zapewnić terminowe płatności każdego miesiąca.

Spłać dług i utrzymuj niskie salda na kartach kredytowych

Wskaźnik wykorzystania kredytu to kolejna ważna wartość w obliczeniach zdolności kredytowej. Jest obliczana poprzez dodanie wszystkich sald Twojej karty kredytowej w dowolnym momencie i podzielenie tej kwoty przez całkowity limit kredytowy. Na przykład, jeśli zazwyczaj pobierasz około 2000 zł miesięcznie, a całkowity limit kredytowy na wszystkich kartach wynosi 10 000 zł, wskaźnik wykorzystania wynosi 20%.

Warto przeczytać: Czym jest zdolność kredytowa i co ma na nią wpływ (https://www.provident.pl/blog/czym-jest-zdolnosc-kredytowa-i-co-ma-na-nia-wplyw)

Aby obliczyć średni wskaźnik wykorzystania kredytu, spójrz na wszystkie wyciągi z karty kredytowej z ostatnich 12 miesięcy. Dodaj salda wyciągu za każdy miesiąc na wszystkich swoich kartach i podziel przez 12. Da Ci to odpowiedź na pytanie, ile kredytu używasz średnio każdego miesiąca. Kredytodawcy zazwyczaj lubią widzieć niskie współczynniki wynoszące 30% lub mniej, a osoby o najlepszych ocenach kredytowych często mają bardzo niskie wskaźniki wykorzystania kredytu. Niski wskaźnik wykorzystania kredytu informuje pożyczkodawców, że nie wykorzystałeś maksymalnego limitu swoich kart kredytowych i prawdopodobnie wiesz, jak dobrze zarządzać kredytem. Możesz pozytywnie wpłynąć na wskaźnik wykorzystania kredytu poprzez spłacanie zadłużenia i utrzymywanie niskich sald kart kredytowych.

Leave a Comment