Diamenty Inwestycyjne – czy warto?

Diamenty kojarzą nam się zwykle z drogocenną biżuterią. Wielu z nas zapomina jednak, że mogą być również traktowane jako długoterminowa inwestycja.

Ceny wysokiej jakości diamentów stale rosną. Powodem tego jest m.in. powolne wyczerpywanie się złóż oraz rosnący popyt. Inwestorzy z całego świata upatrują w diamentach sposobu na długoterminowe ulokowanie kapitału oraz dywersyfikację portfela inwestycyjnego.

Diamenty inwestycyjne – zalety

Patrząc na wykres z ostatnich 30 lat, możemy zauważyć, że cena diamentów stale rosła. Utrzymania trendu wzrostowego możemy spodziewać się również w kolejnych latach. Złoża diamentów wyczerpują się co ogranicza ich podaż. Z kolei zapotrzebowanie na diamenty rośnie (szczególnie w krajach azjatyckich takich jak Chiny, Tajwan czy Korea). Diamenty podobnie jak inne metale szlachetne, takie jak złoto czy srebro jest świetną formą zabezpieczenia kapitału przed inflacją. W przeciwieństwie do tradycyjnego pieniądza nie można ich dodrukować w celu zwiększenia podaży.

Bezpieczeństwo inwestycji

Diamenty charakteryzują się ogromną trwałością. To najtwardsza znana substancja występująca w przyrodzie. Diamenty są odporne na działanie kwasów i zasad, a ich temperatura topienia przekracza 3500 stopni Celsjusza. To oznacza, że diament jest praktycznie niezniszczalny.

Inwestycja w diamenty – o czym pamiętać?

Przed zakupem diamentów inwestycyjnych powinniśmy zwrócić uwagę na kilka kwestii. Przede wszystkim powinniśmy kupować certyfikowane diamenty od rzetelnych instytucji, takich jak Mennica Kapitałowa (https://mennicakapitalowa.pl/pol_m_Diamenty-151.html). Inwestując w diamenty musimy mieć również na uwadze fakt, że jest to inwestycja o charakterze długoterminowym. W związku z czym powinniśmy lokować w niej wolny kapitał, którego nie planujemy wykorzystywać w najbliższym czasie. Trzeba również pamiętać o tym, że płynność tego rynku nie jest duża (szczególnie w Polsce, gdzie rynek dopiero się rozwija). Spieniężenie diamentów wymaga nieco większego zaangażowania niż np. sprzedaż złota czy srebra. Nie zmienia to jednak faktu, że warto zainwestować w diamenty, ponieważ jest to doskonałe aktywo w czasach niepewności gospodarczej.

Leave a Comment