Nasze poranne rytuały – jak dobrze zacząć dzień?

Chociaż Polacy nie należą do czołówki najbardziej przesądnych narodów świata, to jednak i my mamy często swoje własne rytuały, których wykonanie ma nam zapewnić pomyślność lub szczęście. Standardem jest wręcz poranna rutyna, która przeprowadzona od A do Z, zwykle oznaczająca picie kawy i przekąszenie czegoś na szybko, znacznie wpływa na nasz całodniowy nastrój. Niektórzy nie mogą nawet normalnie funkcjonować w pracy lub we własnym domu, jeśli z samego rana nie rozbudzi ich kawa, chwila ćwiczeń rozciągających czy poranny trening. Takie rytuały mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie psychicznie, ponieważ wprowadzają do życia element stabilizacji.

Oczywiście trzeba pamiętać, że nie każdy poranek można zacząć w sposób rutynowy

Wystarczy zwyczajnie zaspać, aby zburzyć sobie rytm dnia i zapomnieć o wypiciu ulubionego napoju. Pod względem praktycznym nie jest to wielki problem – kubek kawy można zaparzyć sobie w pracy albo wypić w drodze do niej. Pod względem psychologicznym ważne jest jednak to, aby jak najszybciej „wbić” się ponownie w ten rytm rytuału. Brak filiżanki kawy, którą zawsze piło się z rana, nie zaszkodzi fizycznie naszemu organizmowi, ale może za to wprowadzić pewne rozdrażnienie, zaniepokojenie czy uczucie niedostatku. W skrajnych przypadkach może to być syndromem uzależnienia o kofeiny, ale na szczęście takie sytuacje zdarzają się bardzo rzadko. Dlatego dołączając do porannego rytuału ten czarny napój warto uważnie obserwować swój organizm. Warto też bliżej przyjrzeć się fenomenowi, jaki zyskała kawa na całym świecie. Dla mnóstwa osób jest to nic innego jak ważny poranny zastrzyk energii. Ułatwia wybudzenie się, daje siłę do wykonania pierwszych czynności po wstaniu z łóżka, umożliwia „odpalenie” organizmu i danie mu dosłownego kopa do działania.

Niektórym osobom wystarcza nawet sam aromat kawy, aby znacznie poprawić sobie humor

Nic więc dziwnego, że każdy kawosz ma swoją ulubioną – sypaną, rozpuszczalną, mleczną a nawet z dodatkiem obcych nut smakowych. Znalezienie tej idealnej często zajmuje wiele lat, ale gdy się już ją znajdzie, żaden poranek nigdy nie będzie już taki sam.

Leave a Comment