Jak to jest z tymi gwintami zewnętrznymi?

Narzynkami są nazywane narzędzia wieloostrzowe , przeznaczone do nacinania gwintów zewnętrznych. Największym producentem tych narzędzi w Polsce jak i w całej Unii Europejskiej jest Firma Fanar z Ciechanowa. Charakteryzują się one wysoką jakością , oraz stosunkowo niską ceną .

Jak działa narzynka w praktyce ?

Praca narzynki polega na nakręcaniu na gwint tak jak nakrętki na śrubę , dzięki temu ostrza narzynki nacinają gwint. Narzynki są to narzędzia stosunkowo dokładne , każda narzynka nacina gwint z odpowiednią dokładnością-tolerancją. Aby uzyskać odpowiednia tolerancję gwintu , musimy wykonać wałek o odpowiedniej średnicy a następnie użyć odpowiedniej  narzynki, która zapewni nam odpowiednią tolerancję samego gwintu .

Istnieją dwa typy narzynek : jednolite i dzielone. Dzieli się je ze względu na sposób pracy. Narzynkami jednolitymi nacina się gwint za jednym przejściem, a narzynkami dzielonymi nacina się kilkoma przejściami. Narzynki okrągłe stosowane są przy obróbce ręcznej jak i maszynowej.

Narzynki są przeznaczone do gwintowania rur, walców jak i innych elementów okrągłego kształtu. Należą one do  grupy narzędzi ręcznych. Narzynki HSSE to narzędzia wykonane ze stali kobaltowej ( 5% kobaltu ) i jest przeznaczone do stali, stali nierdzewnej oraz żeliwa. Do ich użycia potrzebujemy oprawki do narzynek , która posiada dwa ramiona oraz część uchwytową, która obejmuje narzynkę oraz mocuje czterema śrubami tak by nie obracała się w jej obręczy.

Narzynka jest budowy okrągłej (bardzo rzadko kwadratową) wyposażona jest w wiele ostrzy a pomiędzy nimi rozmieszczone rowki wiórkowe , które odgrywają ważna role. To właśnie w nich zbierają się wióry powstające przez wykrawanie gwintu w danym materiale. Dzięki temu wióry nie przeszkadzają w obróbce gwintu. Gdyby wióry dostały się pomiędzy materiał obrabiany ( gwintownik maszynowy ) a ostrze narzynki mogło by dojść do uszkodzenia materiału lub samego narzędzia .

Coś więcej o gwintownikach maszynowych

Gwintowniki to narzędzia bardzo powszechne i w przypadku maszyn są one pierwszej potrzeby. Są to narzędzia wieloostrzowe służące wykonywania gwintów w otworach wcześniej przygotowanych służące do wykonywania gwintów wewnętrznych w otworach przygotowanych wcześniej. Praca gwintownika przypomina prace śruby wkręcanej w otwór, której ostrza powstałe w wyniku frezowania kształtują przez skrawanie materiału obrabiany gwint.

Z jakiego materiału są wykonane narzędzia do gwintów wewnętrznych

Gwintowniki maszynowe jak i ręczne wykonane są ze stali szybkotnącej HSS, oraz ze stali szybkotnącej kobaltowej HSSE. Gwintowniki ręczne występują występują w 2 lub 3 sztukach w komplecie i są one częściej w wersji HSS. Ze względu na wzrost ceny rzadziej produkowane są ze stali szybkotnącej kobaltowej HSSE.

Gwintowniki maszynowe już bardzo rzadko są se stali samej HSS. Normą są gwintowniki ze stali szybkotnącej kobaltowej HSSE, które mogą pracować w stali, stali nierdzewnej oraz żeliwie . Przy gwintownikach maszynowych możemy spotkać się z kolejnym materiałem jakim jest stal proszkowana HSSE-PM , która jest znacznie mocniejsza od stali HSSE lecz jest też droższa. Posiadają one również tolerancje na niedoskonałości oraz maszyny obróbczej tokarki czy frezarki.

Gwintowniki vhm inaczej widiowe węglikowe czy inaczej pełnowęglikowe są najtwardszymi gwintownikami , gdyż posiada on twardość 1500-1700 HV. Mogą one gwintować otwory w materiałach hartowanych, trudno obrabianych oraz żaroodpornych. Wyróżniają się one swoją twardością, lecz są one zdecydowanie bardziej kruche pod pozostałych i jeśli chodzi o stosowanie maszynowe to ich możliwość jest znacznie mniejsza.

Rodzaje gwintów jakie możemy spotkać w gwintownikach

Gwintowniki można podzielić ze względu na rodzaj wykonywanego gwintu na  gwinty metryczne M i MF – są najbardziej rozpowszechnionymi gwintami na świecie . Kąt wierzchołka gwintu wynosi 60 stopni. Gwinty calowe G – są to gwinty stosowane do urządzeń hydraulicznych w szczególności do rur. Gwintu zunifikowane UNF, UNC, UNS, UNEF-jedna z bardziej popularnych gwintów , zaraz po metrycznych w europie oraz świecie. Gwinty Whitwortha BSW, BSF – gwinty celowe angielskie o kącie wierzchołkowym 55 stopni.

Leave a Comment