Jak powstają opakowania kartonowe?

Opakowania kartonowe towarzyszą ludziom w wielu dziedzinach życia. Mogą być zarówno opakowaniami na prezenty czy ekskluzywną odzież, jak i pudełkami na produkty spożywcze czy inne. Świetnie sprawdzają się też w czasie przeprowadzek. Pudełka kartonowe są użyteczne i mają szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach życia. W jaki sposób powstają takie opakowania.

Rodzaje papieru i tektury stosowane do produkcji opakowań kartonowych

Opakowania kartonowe są powszechnie wykorzystywane zarówno w domu, jak i w pracy czy w czasie zakupów. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że są to obecnie najpopularniejsze formy kartonowych opakowań.

Współczesny producent opakowań kartonowych swoje wyroby wykonuje z tektury, czyli najgrubszego materiału papierniczego. Sama tektura powstaje z makulatury i ścieru drzewnego. Swoją ostateczną formę zyskuje po obróbce termicznej i chemicznej. Tektura poddawana jest też procesom sklejania – w zależności od stopnia wzmocnienia łączy się ze sobą od dwóch do siedmiu warstw materiału, które tworzą finalny produkt. Producent opakowań kartonowych najczęściej sięga po maksymalną ilość warstw tektury. To pozwala na uzyskanie opakowania solidnego i odporniejszego na uszkodzenia.

Tekturę, jaką wykorzystuje producent opakowań kartonowych do swoich wyrobów, można podzielić na dwie grupy – falistą oraz litą. Tektura falista dzieli się dodatkowo na falę B, C oraz E (mikrofala). W przypadku tekstury mającej od pięciu do siedmiu warstw, opakowanie z niej wykonane jest mieszanką kombinacji kilku typów fal.

Jak wygląda proces produkcji opakowania kartonowego?

Każdy producent opakowań kartonowych, zanim przystąpi do realizacji swojego wyrobu, musi przygotować odpowiedni projekt uwzględniający to, czy karton ma być personalizowany i kaszerowany (wymagana jest tu dodatkowa, specjalna obróbka) czy też nie. Dopiero po przygotowaniu i zatwierdzeniu projektu może ruszyć proces produkcyjny.

Po przygotowaniu projektu producent opakowań kartonowych musi przygotować materiały, które trafiają do specjalnej maszyny sztancującej z wykrojnikiem do cięcia – w urządzeniu przygotowywany jest tylko jeden typ opakowania.

Jeżeli opakowanie przeznaczone jest to magazynowania lub transportowania na tym kończy się jego produkcja. Jednak gdy ma służyć komercyjnemu zastosowaniu czy pełnić funkcję reklamową, na tym etapie producent opakowań kartonowych nanosi na tekturę odpowiednio zaprojektowaną grafikę. Może również zastosować kaszerowanie. Jest to metoda polegająca na oklejaniu kartonu cienkim i elastycznym papierem. To prosta i popularna metoda zmiany wyglądu opakowania, która prezentuje się estetycznie.

Etap końcowy produkcji każdego kartonowego opakowania to składanie i sklejanie w sposób umożliwiający wygodne użytkowanie.

 

 

 

 

Leave a Comment