Islandia – piękno, które wymaga poświęceń

Islandia to wyjątkowa wyspa. Lecąc tam, możesz spodziewać się widoków niemal nie z tej planety. Kraina ognia i lodu zaskakuje na każdym kroku, odkrywając przed podróżnikami nieprawdopodobne widoki, które wiele osób porównuje do filmowej scenografii czy obrazów ze snów. Mnóstwo kolorów, przeróżne krajobrazy, lodowce, wulkany, równiny, ocean – wszystko to znajdziesz na jednej, przepięknej i wymagającej wyspie. No właśnie – dlaczego wymagającej? Czym, oprócz wspaniałych krajobrazów zaskoczy Cię Islandia? Sprawdź!

Kto będzie zachwycony Islandią, a kto powinien zastanowić się dwa razy, zanim się tam wybierze?

Islandia jest piękna, ale wymagająca. Nie jest dla każdego, ale wielu osobom skradła serca. To niewielka wyspa pochodzenia wulkanicznego o powierzchni niespełna 102 000 m2, na której żyje tylko 316 000 ludzi – to o ponad połowę mniej niż w samej Łodzi, w Krakowie czy we Wrocławiu. Na całej wyspie mieszka prawie 5 razy mniej ludzi niż w Warszawie. Co ciekawe połowa populacji Islandii żyje w Reykjavíku, czyli stolicy kraju.

Klimat na Islandii nie jest nadto sprzyjający dla osób, które lubią wysokie temperatury czy długie dni. Na północy wyspy panuje klimat subpolarny, a na południu – umiarkowany chłodny. Latem średnie temperatury oscylują wokół 9-12 stopni, a zimą wahają się od -5 do 0 stopni Celsjusza.

Kto będzie zachwycony Islandią, a kto powinien zastanowić się dwa razy, zanim się tam wybierze?

Jak widać, Islandia nie jest więc miejscem dla miłośników wypoczynku pod palmami i słodkiego lenistwa. Żeby zobaczyć to, co ma najpiękniejszego do zaoferowania, trzeba ruszyć w głąb kraju, a tam nie ma niestety dużych hoteli czy resortów. Podróżnicy często muszą spać na polach namiotowych lub kempingowych. Oczywiście okolice Reykjavíku i obszary na południu wyspy to tereny, na których znajdują się ekskluzywne hotele ze SPA i basenami, ale… trzeba za nie słono zapłacić.

Islandia zachwyci jednak każdego miłośnika przygód i wszystkich, którzy są spragnieni nierealnie pięknych widoków, dzikiej natury i krajobrazów jak z księżyca.

Warto wiedzieć! Ciekawostki na temat Islandii

Warto wiedzieć! Ciekawostki na temat Islandii

Wspominaliśmy już o tym, ale warto podkreślić to jeszcze raz – Islandia jest bardzo droga, a szczególnie kosztowny jest… alkohol. Ponadto sklepy alkoholowe kontroluje rząd, są zamykane wcześnie, a w weekendy całkowicie zamknięte.

Poczta islandzka zawstydza pocztę w Polsce – mamy na myśli jej dezorganizację czy opóźnienia w dostarczaniu przesyłek. Osoby, które chcą odebrać lub nadać przesyłkę, muszą wykazać się bardzo dużą cierpliwością.

Woda z kranu smakuje i pachnie siarką. Zanim więc przyzwyczaisz się do kąpieli, gotowania czy choćby mycia zębów, minie sporo czasu (jeśli w ogóle zdołasz się przyzwyczaić ).

Zarówno sami Islandczycy, jak i komunikacja miejska w Islandii są niepunktualni – umówiona godzina spotkania czy rozkład jazdy autobusów to tylko orientacyjny wskaźnik. Ponadto komunikacja miejska, zwłaszcza w stolicy, jest bardzo droga, a większość Islandczyków porusza się samochodami.

Na koniec dobra informacja – Islandia ma do zaoferowania dużo miejsc pracy, zwłaszcza osobom, które znają język. Co ciekawe islandzki podobno nie jest wcale taki trudny, jak mogłoby się wydawać.

Jeśli interesują Cię ciekawostki podróżnicze i lubisz aktywność, zajrzyj na stronę: adventureorient.pl/. Znajdziesz tam informacje na temat dalekich i bliskich podróży, a także sposobów spędzania wolnego czasu.

Leave a Comment