Dlaczego sen jest tak potrzebny

O tym, jak istotny i potrzebny nie tylko dla stanu naszego organizmu, ale i ducha jest sen, napisano już tysiące książek, które mogłyby skutecznie zapełnić co najmniej połowę bibliotek na świecie! Okazuje się, jednak, że wielu z nas, i to nie tylko studentów, ale i całkiem dorosłym ludzi, nadal nie zdaje sobie do końca sprawy z niesłychanej istotności snu i naraża się na nieprzyjemne, poważne konsekwencje, regularnie zarywając kolejne nocki.

Pora zatem jeszcze raz przypomnieć, dlaczego właściwie sen jest nam aż tak potrzebny!

Przede wszystkim, tylko i wyłącznie w fazie głębokiego snu może dojść do całkowitego odprężenia się umysłu, który dosłownie funkcjonuje on na zasadzie innych fal niż chociażby w trakcie dnia. Ta szczególna faza snu to tak zwana faza REM. Pozbawiony tego ważnego czasu mózg nigdy nie będzie tak zrelaksowany, jak powinien być, a przecież jest to bez wątpienia najważniejszy ludzki organ. Sen to nie tylko jednak sprawa czysto neurologiczna i pomaga on na wielu innych płaszczyznach, regulując gospodarkę hormonalną ciała oraz umożliwiając między innymi lepszy rozwój tkanki mięśniowej. Każda osoba nie tylko regularnie ćwicząca na siłowni, ale po prostu choćby z grubsza zainteresowana fitnessem bez wątpienia potwierdzi, że bez należytego, odpowiedniego pod względem długości i jakości snu nie ma sensu w ogóle mówić o rozwoju w zakresie kulturystycznym!

Zatem, podsumowując treść niniejszego artykułu i komplet przemyśleń na temat tego, dlaczego ten szczególny stan naszego organizmu i umysłu, jakim jest sen jest aż tak istotny, należy niejako przypomnieć, że na takich rzeczach, wpływających na jego jakość jak dobry materac, odpowiednie łóżko, zaciemnienie pokoju i pościel absolutnie nie ma co oszczędzać. Od jakości naszego snu i odpoczynku zależy bezpośrednio jakość naszego funkcjonowania w trakcie dnia, a zatem i odczuwalny komfort życia oraz efektywność realizowanych zadań i podejmowanej pracy. Reasumując: wysypiajmy się dobrze i przykładajmy wagę do jakości snu, bo jest to szalenie ważne! Absolutnie nie ma co zarywać nocy bez absolutnej, uzasadnionej konieczności!

Leave a Comment