Pierwsze kroki dziecka i pierwsze kapcie, czyli o czym trzeba pamiętać
Tupot małych stópek po podłodze to dźwięk doskonale znany każdemu rodzicowi, który ma lub miał około roczne dziecko. Upilnowanie takiego malucha samo w sobie nie jest łatwe – zajrzy wszędzie i wszystkiego dotknie – a co dopiero zadbanie o to, aby podczas swoich pierwszych samodzielnych wędrówek nie nadepnął na jakiś pozostawiony na ziemi przedmiot. Na szczęście przed tego typu niebezpieczeństwami chronią odpowiednie kapcie dla niemowląt. Jak je wybrać, aby nie popełnić błędu i na co zwrócić szczególną uwagę?
Materiał, wykonanie, krój
Kwestia wyboru odpowiednich kapci dla niemowląt niewiele różni się od kupowania butów dla dorosłych. W obu przypadkach patrzy się na podobne elementy:
– materiał, jakiego użyto do uszycia obuwia,
– sposób wykonania (ręczny i rzemieślniczy lub maszynowy),
– krój i modelu, aby jak najlepiej spełniał swoje przeznaczenie,
– wykończenie cholewek (w tym rodzaju zapięcia),
– grubość i elastyczność podeszwy, która powinna amortyzować stopę, a jednocześnie nie obciążać jej swoją twardością i sztywnością.
Niemowlęce kapcie jednak różnią się od modeli dla dorosłych. Przede wszystkim mają inną numerację, a typy wiązań i zapięć bazują najczęściej na rzepach, chociaż są też buty wsuwane, które posiadają na cholewkach zwężenia z wbudowaną gumką. Kapcie dla dzieci powinny być elastyczne i miękkie, a przy tym posiadać wzmocnioną część piętową, która pomaga w lepszy utrzymywaniu równowagi.
Mocna podeszwa, szerokie palce
Dodatkowo takie buty muszą się też charakteryzować jeszcze dwoma ważnymi elementami. Pierwszy to mocna, twarda podeszwa, która musi dobrze chronić i izolować stopę od podłoża. To ważne w przypadku małych dzieci, które chodząc nie patrzą jeszcze pod nogi i często nieświadomie nadeptują na leżące na ziemi rzeczy albo je kopią. Mocna podeszwa skutecznie ochroni delikatną stópkę od bólu wywołanego nastąpieniem na leżącego klocka lub inną zabawkę, a palce przed uderzeniem w twardy przedmiot pozostawiony na ziemi. Drugi element związany jest właśnie z tymi ostatnimi i miejscem na nie we wnętrzu buta. Kapcie dla niemowląt muszą wyróżniać się dość szeroką przestrzenią na palce, ponieważ małe dzieci nieprzyzwyczajone do chodzenia mają tendencję do szerokiego ich rozsuwania. Dzięki temu lepiej czują podłoże i pewniej się po nim poruszają. Zapewnienie palcom odpowiedniej ilości miejsca z pewnością pomoże maluchom stawiać pewniejsze kroki, a przy tym zapewni im o wiele większą swobodę podczas nauki chodzenia.
Rodzice mają głos
Czasami zamiast wierzyć reklamom sieciówek z ubraniami i butami dla dzieci, warto zaufać małym i rodzinnym przedsiębiorstwom oraz manufakturom. Prowadzone są często przez samych rodziców, którzy mają ogromne doświadczenie nie tylko z projektowaniem kapci dla niemowląt, ale również z praktyczny wymiarem ich noszenia przez swoje własne dzieci. Rzemieślnicze, często ręcznie szyte obuwie dla maluchów to alternatywa dla butów z masowej produkcji, która nierzadko wykonywana jest w dalekiej Azji i której jakość wykonania pozostawia naprawdę wiele do życzenia. Oczywiście ręcznie tworzone buty są droższe od popularne masówki, ale zdecydowanie jest to różnica warta swojej ceny.
A może zrezygnować z butów?
Pewną opcją pozostaje również… brak butów i danie dziecku pełnej swobody. O ile jednak jest to model forsowany wciąż przez niektóre środowiska rodzicielskie, więcej argumentów wskazuje za tym, aby jednak zakładać dzieciom kapcie do chodzenia. I to nie tylko z tak prozaicznego powodu jak bezpieczeństwo malucha i ochrona jego delikatnych nóżek, ale również ze względów praktycznych. Kapcie są wygodne, nie męczą stopy i przy tym przyzwyczajają ją do noszenia innego typu obuwia. Dobrze dobrane kapcie zapewniają też właściwy rozwój stopy na etapie pierwszych kroków: prawidłowego jej stawiania i utrzymywania pionowej postawy. Rezygnacja z obuwia może z kolei przyczynić się do sytuacji, w której dziecko będzie nieswojo czuło się podczas noszenia butów a nawet prowadzić do powstania niewielkich wad chodu, w tym nierównego stawiania stóp.