Finanse i rachunkowość – co powinieneś wiedzieć o tym kierunku?

Maturzyści bardzo często pragną iść na studia, po których mogliby dobrze zarabiać i nie bać się o swoją przyszłość. Wielu z nich widzi siebie zazwyczaj w banku, dużej korporacji czy we własnej firmie. Czy finanse i rachunkowość to kierunek, który pozwala zrealizować te ambicje?

Dla kogo adresowany jest kierunek finanse i rachunkowość?

Finanse i rachunkowość to  studia dedykowane zazwyczaj osobom, które szczerze interesują się światem finansów, rozliczeń i analiz. Zazwyczaj są to młodzi ludzie, którzy z matematyką, statystyką i ekonometrią są za pan brat. Jeśli zastanawiasz się nad tymi studiami, warto odpowiedzieć sobie na wiele pytań, np.:

  1. Czy jesteś cierpliwy i dokładny?
  2. Czy interesujesz się bankowością, rachunkowością lub analityką?
  3. Czy jesteś otwarty na ludzi?
  4. Czy posiadasz umiejętność analitycznego i logicznego myślenia?

Jeśli większość Twoich odpowiedzi jest twierdząca, a dodatkowo posiadasz takie umiejętności jak szybkie liczenie i dobra organizacja czasu, to kierunek finanse i rachunkowość jest dla ciebie. Warto jednak na samym wstępie przygotować się na nieco monotonną pracę w pozycji siedzącej. Doradca finansowy, którym możesz zostać po tym kierunku, powinien posiadać dodatkowo takie atuty jak komunikatywność, umiejętności prezentacyjne, czy otwartość na ludzi.

Jak dostać się na finanse i rachunkowość?

Tak naprawdę każda uczelnia ma swoje własne wymagania podczas rekrutacji na dany kierunek studiów. W przypadku finansów i rachunkowości, warto jednak być dobrym z takich przedmiotów jak: matematyka, historia, geografia czy informatyka. Często pod uwagę brana jest matura z języka nowożytnego.

Czego możesz spodziewać się na tym kierunku?

Podczas studiowania finansów i rachunkowości spotkasz się na swojej studenckiej drodze z wieloma najróżniejszymi przedmiotami. Przede wszystkim nie ominą cię: podstawy rachunkowości, fundusze unijne, polityka pieniężna, analiza finansowa, zarządzanie instytucjami kredytowymi i wiele więcej.

Często zdarza się, że rachunkowość i finanse to taki kierunek, w którym można wybierać konkretne specjalności. A jest w czym wybierać! W zależności, co jest dla ciebie najbardziej interesujące i najciekawsze, możesz skorzystać z takich opcji, jak: ubezpieczenia, bankowość, finanse, skarbowość, strategie podatkowe, finanse i doradztwo podatkowe oraz wiele, wiele więcej.

Różne drogi kariery

Największym atutem kierunku finanse i rachunkowość są bardzo szerokie perspektywy zawodowe. Absolwenci, którzy cieszą się uzyskanymi dyplomami, mogą pracować w różnych sektorach i na różnych szczeblach. Sprawdzą się jako kadra pomocnicza i menedżerska. Wiele osób wybiera pracę wręcz oczywistą – w instytucjach finansowych. Jednak etaty dostępne są też w biurach rachunkowych, podatkowych, czy w administracji państwowej. Wiele osób korzysta z perspektyw i pracuje w charakterze samodzielnych specjalistów – doradców i agentów finansowych, a także rewidentów. Wiedza z zakresu finansów i rachunkowości potrzebna jest praktycznie w każdej firmie, dlatego też na absolwentów czekają ogromne korporacje, oraz średnie i małe przedsiębiorstwa.

Leave a Comment