Przesądy pogrzebowe w Polsce

W kulturze Polskiej można znaleźć sporo przesądów związanych z obrzędami pogrzebowymi. Geneza wielu z nich sięga nawet kilkaset lat wstecz. Współcześnie również mamy do czynienia z przesądami — tymi pochodzących sprzed wielu lat oraz bardziej współczesnych. Jakie są najpopularniejsze przesądy pogrzebowe w Polsce?

Dawne rytuały przedpogrzebowe

Kiedyś większość osób umierała we własnych domach, więc większość przesądów związana jest właśnie z odpowiednim przygotowaniem domostwa lub z odpowiednim przygotowaniem zmarłego. Obecnie, śmierć następuje najczęściej w szpitalu lub hospicjum, a przygotowaniem ciała zmarłego zajmuje się dom pogrzebowy. Warszawa i inne większe miasta są właśnie takimi miastami, w których trend ten jest dobrze widoczny. Natomiast na wsiach można jeszcze spotkać domowe rytuały przedpogrzebowe.

Tak, jak kiedyś, w momencie śmierci zamyka się okna oraz zakrywa lustra, okna i wszystkie inne obiekty, w których widać odbicia. Związane jest to z wiarą w to, że dusza opuszczając ciało mogłyby zobaczyć swoje odbicie i się przestraszyć.

Również bardzo starym przesądem pogrzebowym jest wkładanie zmarłemu do ręki gromnicy, czyli świecy, która była pierwszy raz zapalana przy chrzcie zmarłego. Ma ona za zadanie oświetlać drogę duszy zmarłego.

Współczesne przesądy pogrzebowe

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że współcześnie mimowolnie praktykują niektóre przesądy pogrzebowe. Jak wskazują pracownicy zakładu pogrzebowego Styks (http://styks.pl/), już samo przygotowanie zwłok do włożenia do trumny lub kremacje obwarowane jest wieloma przesądami. Jednym z najczęstszych jest wkładanie książeczki z pierwszej komunii świętej do trumny.

Kolejnym praktykowanym przesądem pogrzebowym jest niezapalanie świec i zniczy w dniu pogrzebu. Wierzy się, że jeśli przez przypadek taki znicz zgaśnie, to przyniesie to pecha całej rodzinie. Znicze i świece najlepiej jest zapalać dopiero 30 dni po pogrzebie.

Przesądni ludzie wierzą również w to, że nie należy zabierać niczego, co znajduje się na cmentarzu. Nie wolno zbierać kwiatów, kamyków, czy zbierać kasztanów. Jeśli przynosi się je do domu, to mogą one sprowadzić do niego zbłąkaną duszę.

Kwiaty również są objęte współcześnie najróżniejszymi przesądami. W Polsce przyjęło się, że na grób zmarłego przynosi się przede wszystkim chryzantemy. Z tego powodu nie powinno się ich dawać na inne uroczystości (na przykład urodziny lub wesela).

Leave a Comment