Początki własnej firmy – co robić?

Marzenia o własnym biznesie, zbudowaniu silnego kapitału oraz wielu możliwościach – każdy by tego chciał i trzeba sobie odpowiedzieć szczerze na pytanie – jak zacząć? Początki firmy nie są łatwe, jednak gdy już się zdecydujemy powinniśmy na starcie wiedzieć, co należy konkretnie zrobić. Nie jest to trudne i trzeba zadbać konkretnie o realne możliwości działania, które są nam aktualnie bezwzględnie potrzebne.

Od czego zacząć administracyjnie?

Proces jest bardzo prosty – wystarczy jedynie mieć konto w ramach Profilu Zaufanego lub na przykład skorzystać z możliwości rejestracji firmy w urzędzie. Droga przez internet jest o wiele prostsza, gdyż wystarczy jedynie wykorzystać istniejące możliwości dotyczące między innymi wypełnienia wszystkich wniosków i uzyskania automatycznie numeru REGON. We wniosku trzeba podać informacje na temat danych osobowych właściciela firmy, podać kod PKD, który określi formę prowadzenia działalności gospodarczej i branżę, w której działa określona firma. Następnie po uzyskaniu numeru REGON trzeba załatwić formalności w ZUS-ie i Urzędzie Skarbowym.

Co z ZUS-em i Skarbówką?

Przede wszystkim trzeba się tam zarejestrować, posiadać dokument tożsamości, wyciąg CEIDG. Wypełnić następnie trzeba wnioski dotyczące płatników składek, osób zatrudnionych. W Urzędzie Skarbowym trzeba postarać się o założenie firmowego NIP-u oraz złożyć wnioski o przyznanie uprawnień dotyczących rozliczeń VAT-u, kasy fiskalnej oraz opodatkowania działalności gospodarczej.

Wizyta w banku.

Obecnie dla celów realizacji zobowiązań płatniczych – zarówno w stosunku do Urzędu Skarbowego, jak i ZUS-u konieczne jest posiadanie zarejestrowanego w tych instytucjach numeru konta firmowego. Obecnie jest to praktycznie przymusowe, ale de facto znacząco ułatwia prowadzenie biznesu i bezproblemowe rozliczanie się z ubezpieczycielem społecznym oraz organem podatkowym.

Po załatwieniu wszystkich papierków można przystąpić do realizacji zadań typowych dla swojej firmy! Warto się tym zainteresować i wybrać efektywne metody rozliczania swojej działalności. Pamiętajmy o roku niskiego ZUS-u oraz możliwościach skorzystania z ulg dla początkowych przedsiębiorców.

Leave a Comment