Piece gazowe do centralnego ogrzewania – co warto wiedzieć?

Rynek urządzeń do ogrzewania budynków oferuje wiele rodzajów pieców, przy czym zdecydowanie największym zainteresowaniem cieszą się modele gazowe. Co warto wiedzieć o tego typu piecach? Czy na pewno jest to rozwiązanie, którym warto się zainteresować?

Piece gazowe wykorzystywane w centralnym ogrzewaniu – co warto wiedzieć?

Piece gazowe do centralnego ogrzewania to rozwiązanie cieszące się sporym zainteresowaniem. Jednak korzystanie z niego, aby było bezpieczne i optymalne wymaga posiadania przynajmniej podstawowej wiedzy o tym swobodne ogrzewania pomieszczeń. Jakie są najważniejsze kwestie dotyczące pieców gazowych, o których koniecznie należy wiedzieć?

Wybór rodzaju gazu

Gdy już zdecydujemy się na zakup pieca gazowego i zostanie on umieszczony w miejscu przeznaczonym dla niego, czas zadbać o jego zasilenie. Warto przy tym wiedzieć, że rodzaj gazu jest sporo, tego typu instalacje zasilane są przez gaz ziemny (metan) oraz propan-butan. Piece często są dostosowane pod względem swojej konstrukcji do jednego typu gazu, dlatego warto upewnić się, czy łatwo można nabyć go w najbliższej okolicy.

Wartość energetyczna i moc pieca

Przy wyborze pieca należy mieć na uwadze kilka istotnych czynników między innymi wydajność energetyczną. Jest to wartość, która najczęściej wyrażana jest w procentach. Im jest ona wyższa tym, odpowiednio efektywniejsze jest ogrzewanie. Tu warto podkreślić, że wykorzystywanie pieców o dużej wydajności pozwala znacząco obniżyć koszty poboru energii.

Ważnym parametrem takiego pieca jest również jego moc – ta wartość powinna być dopasowana wyłącznie do nieruchomości, którą piec będzie ogrzewał. Tu do wyboru należy podejść starannie, wybierając odpowiednią ilość ciepła dla danego gospodarstwa domowego. To istotny parametr, ponieważ zbyt duża moc pieca prowadzi do marnotrawstwa energii, natomiast zbyt mała względem potrzeb pomieszczenia może skutkować zbyt słabym ogrzaniem pomieszczenia.

Bezpieczeństwo użytkowania

Piece gazowe do centralnego ogrzewania poza tym, że powinny działać efektownie, muszą również być całkowicie bezpieczne w użytkowaniu. To oznacza, że wszystkie jego elementy (w tym pompa obiegowa co) muszą być w pełni sprawne, nie mogą posiadać nawet najmniejszych uszkodzeń.

Gdzie można montować piece gazowe?

W przypadku pieców gazowych istnieje spora swoboda w ich montażu, czego nie można powiedzieć o urządzeniach zasilanych paliwem stałym. W przypadku modeli gazowych nie ma wykazu miejsc, w których mogą się znaleźć. Tu najważniejsze jest to, by restrykcyjnie przestrzegać zasad dotyczących jego wykorzystywania. Konieczne będzie również wyposażenie się w odpowiednie urządzania (niezbędna będzie między innymi pompa obiegowa co). Pice gazowe do centralnego ogrzewania można umieszczać między innym w piwnicach, na poddaszu, w kuchni czy nawet łazience.

Posted in Dom

Leave a Comment