Grzyby w uprawach ziemniaka

Grzyby mogą być zagrożeniem dla wielu różnych upraw, a częstym problemem w uprawach może być przykładowo alternarioza ziemniaka, w tym przypadku infekcje zauważamy poprzez obserwowanie liści.

Pojawiają się na nich żółtawe lub też brązowe kropki, które następnie zwiększają swoją objętość, mogą być to także infekcje w kolorze czerwonym. W zależności od rozrostu grzyb może powodować straty w plonach sięgające nawet 50%, dodatkowo także obniża jakość plonów, przez co straty są bardzo wysokie.

Jak objawia się alternarioza ziemniaka?

Grzyby tego rodzaju rozwijają się bardzo szybko zwłaszcza podczas dużej wilgotności, pierwsze objawy mogą pojawić się po około 60 dniach od posadzenia. W tym przypadku zobaczymy charakterystyczną suchą plamistość liści ziemniaka, początkowo możemy zauważyć na liściach dolnych kropkę, jest to spowodowane wegetacją grzyba w glebie lub też w pozostałościach poplonowych. Dlatego też należy zwrócić uwagę na intensywne przeoranie po zbiorach, dzięki temu będziemy mogli wyeliminować niektóre problemy. Dodatkowo także w tym przypadku sprawdzi się płodozmian, który powoduje zmniejszenie występowania tego rodzaju grzyba. Zaatakowane tkanki wysychają, stają się kruche. Oczywiście wraz z rozwojem choroby symptomy mogą przynosić się po całej roślinie, wówczas liście mogą całkowicie zamierać. Naturalnie dodatkowo rozwój może dotyczyć także łodyg, w tym przypadku oczywiście straty będą dużo większe. Grzyb może atakować także same bulwy po zbiorach, dlatego też powinniśmy obserwować składowane ziemniaki, zarodniki mogą oczywiście rozprzestrzeniać się wraz z wiatrem, a duże opady deszczu również mogą sprzyjać przenoszeniu tego rodzaju grzyba. Oczywiście alternarioza ziemniaka może zostać wyeliminowana w znacznym stopniu poprzez stosowanie zaawansowanych fungicydów, dodatkowo także warto sprawdzać stan sadzeniaków, sadzenie w temperaturze gleby poniżej 8 stopni Celsjusza również może zatrzymywać rozwój choroby.

Leave a Comment