Funkcjonalne rozwiązania w ubrankach niemowlęcych
Jeśli ktoś uważa, że stworzenie i samo zaprojektowanie ubranka dla dziecka jest prostsze niż dla dorosłego, to nigdy najwyraźniej nie musiał kupować mini garderoby dla niemowlęcia. Stroje dla najmniejszych dzieci wymagają od projektantów olbrzymiej wiedzy, wyczucia, ale i przede wszystkim… rodzicielskiej praktyki. Tylko osoba, która miała lub ma dziecko i na co dzień zmaga się z jego ubieraniem, może stworzyć ubranka niemowlęce, które będą wygodne dla dziecka i funkcjonalne dla rodziców. Na czym polega w szczególności ta druga opcja? Jakie ma znaczenie przy kupowaniu dziecięcych strojów?
W pierwszej kolejności funkcjonalność ubranek objawia się w wygodnych systemach zapięciowych
Powszechnie stosowane są zwłaszcza napy, które umożliwiają błyskawiczne zapinanie stroju – pajacyka, body, śpioszków, nawet koszulek czy kombinezonów. Nadal często spotkać można zwykłe suwaki, ale z drobną modyfikacją. To dodatkowa warstwa materiału na jego końcu, która zasłania go w taki sposób, aby jego wystające elementy nie stykały się ze skórą dziecka. Ciekawym i bardzo innowacyjnym rozwiązaniem jest całkowita rezygnacja z metek w formie znanej dotychczas, tylko jako osobna naszywka odstająca od materiału. W garderobie dziecięcej stosuje się zamiast niej metkę zadrukowaną po wewnętrznej stronie materiału lub całkowicie w nią wszytą. Takie rozwiązanie jest bardzo pozytywne dla dziecka: metka nie drapie oraz dla rodzica: nie ma ryzyka, że zapisane na niej informacje kiedyś się spiorą.
Jednak funkcjonalność rozwiązań technicznych stosowanych w ubrankach dziecięcych nie odnosi się tylko do kwestii ich wykończeń
Podstawą jest już sam materiał, z jakiego są wykonane. To on decyduje między innymi o przepuszczalności powietrza, izolacji termicznej, delikatności dotyku. Najlepszej jakości ubranka niemowlęce są zawsze wykonywane z możliwie najczystszej bawełny i z jak najmniejszą ilością innych surowców. Bawełna jest najbardziej elastycznym, wygodnym i przepuszczającym powietrze materiałem, który potrafi zatrzymać ciepło w chłodniejsze dni oraz przed nim chronić w czasie upałów.