Angkor Wat – Cytadela Piękności.

Angkor wat jest klejnotem cytadeli piękności, która jest inaczej nazywana Banteay Srei. Jest to jedna z najmniejszych jak nie najmniejsza świątynia kompleksu Angkor. Jest prawdziwym dziełem sztuki i architektury khmerskiej. oryginalna nazwa tej świątyni to inaczej „Wielki Bóg Potrójnego Świata”. Powstała ona ku czci bóstwa hinduistycznego Siwy. Świątynia znajduje się mniej więcej w odległości plus/minus 20 km od ścisłego centrum Angkor, który jest największym kompleksem sakralnym na świecie. Znajduje się ono w samym centrum dżungli kambodżańskiej. Zostały wybudowane nowe trasy specjalnie dla turystów, żeby jak najwięcej ludzi z całego swiata mogły je zobaczyć. Są nawet drogi asfaltowe do tuk tukiem, gdzie można się dostać rowerem wynajętym , skuterem lub po prostu zorganizowana wycieczką akutokarowa.

Jest jedynym miejscem zbudowanym przez poprzedniego władcę.

Byli to dwaj bramini Vishnu Kumare i jego starszy brat Yajna Varaha. Jako najwyższa kasta i najlepiej wykształceni ludzie nadali nazwę Cytadela piękności . Jest to największa i najważniejsza świątynia współcześnie nazwana Miejska świątynią. Niestety przez wiele lat były te obiekty poddane kradzieżą rabunkowym oraz powolnemu starzeniu i niszczeniu obiektów. Sporo mitów jest związanych z tym świętym miejscem. Dzięki ponad 30 km odległości od Siem Reap, bardzo trudna trasa wzdłuż dżungli na szczęście uchroniła Angkor wat przed potężnymi zniszczeniami, czego niestety nie udało się pozostałym świątynią tego pięknego kompleksu.

Większość rzeźb udało się odbudować i nadal zachwycają zwiedzających stanem oraz piękna ilością zachowanych szczegółów. Wszystkie oryginalne znaleziska zostały przetransportowane do National Museum. Bardzo zadziwiające jest to że każdy relief ma inną super historię. Porównując Banteay Srei do gigantycznej świątyni Angkor to jest bardzo mała. Ale cisza oraz spokój, który można tam znaleźć dzięki jej różowym murom przyciąga bardzo liczne grono mnichów i artystów, którzy przegrywają sobie starożytne melodie na polach, które się tam znajdują. Jak już kiedyś będziesz miał okazję przekroczyć próg Cytadeli to masz wrażenie że znajdujesz się na innym świecie, który zaginął ale jego wygląd został do dziś.

Leave a Comment